Na bicykli s Natáliou – prečo voľná nedeľa?

Na bicykli s Natáliou – prečo voľná nedeľa?

Voľnú nedeľu mnohí vnímajú ako potláčanie demokracie, a pritom sme asi všetci zabudli na naše historické tradície a zvyky našich predkov. Nie je to ani tak dávno, čo sme počas našich rodinných výletov stretávali v nedeľu na bicykli na lesných cestičkách množstvo turistov, dokonca sme sa zdravili námorníckym pozdravom ahoj. To bolo v časoch, keď u nás začínala demokracia a každý mal z toho radosť a tak sme sa usmievali a boli sme si blízki – však sme milovníci prírody. Na lesných cestičkách pri väčších mestách bolo v nedeľu plno ako na pražskom václaváku.

 

Myslite si, že voľná nedeľa túto situáciu zmení. Však aj dnes kto chce si môže nedeľu spraviť voľnú?

 

Neviem prečo, ale v poslednom čase je to v nákupných centrách ako na václaváku a v prírode stretnete sem tam rodinku, ktorá sa prišla zrekreovať. Myslím si, že keď sa fajčenie zakázalo v kaviarňach veľa kávičkárov znížilo počet vyfajčených cigariet. Tiež je to nedemokratické, ale dnes si to pochvaľujú dokonca aj fajčiari, vrátane môjho švagra.

 

Ale to chceme takouto formou nútiť ľudí, aby trávili čas v prírode?

 

Nejde len o čas strávený v prírode, je to predovšetkým čas na priateľov, rodinu, šport a pod. Dodnes si zachovali Vianoce svoje nezameniteľné čaro, kedy každý, kto môže, venuje tento čas rodine a návšteve priateľov. Kresťanské tradície k nám patrili, patria a preto si myslím, že keď dokáže zachovať voľnú nedeľu celá západná Európa, tak to zvládneme aj my.

 

Čo od toho očakávate?

 

Už dnes je konzumný život na prvom mieste u mnohých, ale nejako zabúdame, že je treba navštíviť aj starých rodičov, zobrať deti na výlet, trochu zašportovať a tiež nesmieme zabudnúť aj na ďalšie aktivity, ktoré nám robia radosť. Je potrebné myslieť aj na našu demografickú krivku. Čo môže byť krajšie ako zdravé a múdre deti.

 

Čo teda musíme zmeniť?

 

Musíme opäť začať cítiť, že tí naši blízki nám za tu voľnú nedeľu skutočne stoja. Voľná nedeľa znamená veľa nových spoločných zážitkov.

 

Uverejnené: denník Šport / 9.február 2016