Už túto nedeľu bez obchodov!

Už túto nedeľu bez obchodov!

Strana zelených Slovenska presadzuje zavedenie voľných nedieľ bez obchodov, aby si ľudia pracujúci v maloobchode oddýchli aspoň v nedeľu, ktorú potom môžu tráviť s rodinou, priateľmi alebo v prírode.

 

Asi nepoviem žiadnu novinku, keď uvediem že dnešná doba je mimoriadne uponáhľaná a stresujúca. Všetko musí byť ihneď, poruke, dostupné autom a v akúkoľvek dennú a nočnú hodinu. A keď tak nie je, je zle-nedobre.
Z pohľadu ľudí pracujúcich v maloobchodných predajniach je tento stres ešte výraznejší, pretože namiesto toho, aby počas nedele trávili čas so svojimi deťmi, rodičmi, priateľmi, športom, alebo v prírode, musia pracovať, aby obslúžili nás, dožadujúcich sa zákazníkov, zvyknutých na to, že nás predsa musia vždy obslúžiť.

 
V západných krajinách ako je Nemecko a Rakúsko, sú maloobchodné prevádzky počas nedieľ zatvorené. V iných európskych krajinách je otázka otvorenia obchodov v kompetencii samospráv, ktoré si to upravia podľa svojho uváženia. Z môjho pohľadu je vhodnejší nemecko-rakúsky model, lebo samosprávy by nemuseli mať odvahu ísť proti veľkým obchodníkom, prispievateľom do obecných rozpočtov.

 

 

Podľa našej legislatívy sú maloobchodné prevádzky zatvorené len počas 24. decembra od 12.00, 25. decembra, 1. januára a na Veľkonočnú nedeľu. To považujem za veľmi malý počet voľných dní pre ľudí pracujúcich v obchodoch a preto chcem k týmto dňom priradiť i každú nedeľu v roku.

 

 

Strana zelených Slovenska presadzuje zavedenie voľnej nedele, aby s výnimkou niektorých maloobchodných prevádzok (na čerpacích staniach, letiskách, lekárňach či nemocniciach a pod.) nemohla byť so zamestnancami dohodnutá, alebo im prikázaná práca aj počas nedele. Terajší Zákonník práce totiž je skôr na strane zamestnávateľov (obchodníkov) ako zamestnancov, ktorí nemajú inú možnosť ako pracovať aj v nedeľu. Na úkor vlastných rodín. Na úkor oddychu.

 

 

Oponenti budú určite tvrdiť, že títo zamestnanci si to vybrali sami, že je to ich slobodná voľba a že si dokonca zarobia oveľa viac. Nie je to úplne pravda. V regiónoch kde je vysoká nezamestnanosť si ľudia svoje zamestnanie nevyberajú a aby uživili svoje rodiny zoberú aj prácu v obchode počas nedele. A rozhodne nemajú na svojej výplatnej páske viac ako predávajúci, ktorí pracujú od pondelka do piatku.

 

 

Oponenti budú tvrdiť, že to prinesie krach obchodníkov a že brigádnici ostanú bez príjmu. Ani to nie je pravda. Zákazníci si svoje nákupy zrealizujú počas pondelka až soboty a na obslúženie zvýšeného počtu zákazníkov v sobotu si obchody budú i tak musieť zamestnať brigádnikov. Keď nekrachujú obchody v Nemecku a Rakúsku, nebudú krachovať ani u nás.

 

 
Ani toto opatrenie nie je úplne dokonalé, pretože sú kategórie ľudí, ktorí pracujú na zmeny vo fabrikách, ktoré nemôžu vypnúť v nedeľu svoje stroje, pre lekárov na pohotovostiach, pre policajtov a hasičov, ktorí dohliadajú na našu bezpečnosť, ale prinesie to aspoň pokoj v rodinách ľudí, ktorí pracujú v maloobchodných prevádzkach.

 

 

Uvedomujem si, že je to nepopulárne opatrenie, že je veľa odporcov zo strany veľkých obchodníkov, nakupujúcich v nedeľu, ale i napriek tomu si za týmto názorom stojíme, lebo to prispeje k zníženie stresu a hektiky v celej spoločnosti. Prirovnal by som to ku dňu po Vianociach, keď sa navštevujeme po rodinách, keď napriek uponáhľaným predvianočným dňom zavládne pokoj a harmónia. A vtedy si skutočne oddýchneme. Takýto oddych si zaslúžime aj počas voľnej nedele.

 

JUDr. Rastislav Velček