Žiadna druhá planéta pre život neexistuje

Žiadna druhá planéta pre život neexistuje

Rozhovor s MGR. NATÁLIOU HANULÍKOVOU, volebnou líderkou Strany zelených Slovenska o rozhodnutí strany vstúpiť aktívne na politickú scénu a jej volebnom programe

 

Do marcových volieb sa zaregistrovala aj Strana zelených Slovenska (SZS), ktorá doteraz pôsobila len na komunálnej úrovni. Prečo ste sa rozhodli kandidovať aj v parlamentných voľbách?

 

Pretože vnímam reakcie ľudí vo svojom okolí, ktorí sú už znechutnení skorumpovanými a rozhádanými politikmi. Stále častejšie počujete: „neviem, koho budem voliť, nie je koho“. Je tu jedna dominantná ľavicová strana silne poznačená kauzami a korupčnými škandálmi. A na pravej strane politického spektra totálna roztrieštenosť s množstvom rýchlo kvasených politických strán, ktorých dôveryhodnosť u občanov je preto veľmi nízka.

 

SZS má byť teda niečo ako alternatíva k existujúcim politickým stranám?

 

Áno, dá sa to tak povedať. Naša strana nemá za sebou žiadne škandály a aféry. A nie je to preto, že sme vznikli pár mesiacov pred voľbami. Strana bola založená už v roku 2006, na politickej scéne nebola veľmi aktívna, ale svojich sympatizantov a podporovateľov má. Uvedomte si, že strany zelených sú v západnej Európe neoddeliteľnou súčasťou politického života, v mnohých krajinách patria k parlamentným stranám, v susednom Česku boli „zelení“ súčasťou vládnej koalície. Je najvyšší čas, aby silná „zelená“ strana existovala aj na Slovensku.

 

Aké sú vaše ciele, čím chcete potenciálnych voličov osloviť?

 

Ako už zo samotného charakteru strany vyplýva, naším prioritným cieľom je ochrana životného prostredia a prírody. Väčšina ľudí si pri svojich každodenných povinnostiach, bohužiaľ, neuvedomuje, že riziká a hrozby v tejto oblasti sú obrovské. Ľudia sú k tejto téme často ľahostajní, pritom sa týka každého jedného z nás. Druhá planéta na život skutočne neexistuje. Naša strana chce riešiť zásadné „zelené“ témy, ktoré sú na okraji záujmu súčasných politických garnitúr, ktoré napĺňajú skôr vzájomné hádky a osočovania.

 

Zelené témy by mali byť samozrejmou súčasťou volebného programu „zelenej“ strany, ale len s nimi predstúpiť pred voličov nemôžete…

 

Presne tak, preto sme k zeleným témam priradili ďalšie, ktoré s nimi súvisia a ktoré zaujímajú určite mnohých z nás. Je to predovšetkým podpora slovenských farmárov a chovateľov. Nechceme jesť dovážané zemiaky zo Španielska a čínske kurence z veľkochovov. Podporujeme domácu výrobu a zníženie závislosti našej krajiny na dovoze potravín.

 

Presadzujeme, aby boli v nedeľu obchody zatvorené. Aspoň jeden deň v týždni by sme si mali nájsť čas na rodinu, venovať sa našim deťom a ideálne stráviť spoločný čas v prírode, nie v obchodných centrách.

 

Ďalej podporujeme vybudovanie nových cyklotrás, cyklistiku totiž vnímame nielen ako populárny šport, ale stále viac aj ako riešenie dopravy v mestách s preplnenými cestami a nedostatkom parkovacích miest.

 

Sme za rodovú rovnosť a a chceme ju dodržať vo všetkých oblastiach života.

 

Prečo ste sa práve vy rozhodli postaviť na čelo SZS?

 

Som mamou dvoch malých detí a to, ako vyzerá príroda okolo nás alebo to, čo jeme, je pre mňa teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Záleží mi na tom, ako strávim so svojimi deťmi víkend aj na tom, aké potraviny nakúpim. Naozaj by som si želala, aby moje deti poznali Slovensko tak, ako som ho kedysi poznala ja. Aby v lese počuli spev vtákov, nie rev motorových píl. Aby jedli zdravé, čerstvé potraviny od našich pestovateľov, nie potraviny dovážané k nám cez polovicu Európy niekoľko dní v začmudených kamiónoch. Záleží mi na tom, v akom prostredí budeme žiť, a preto som sa rozhodla nesedieť doma so založenými rukami, ale niečo pre to urobiť. Strana zelených Slovenska je zelená alternatíva, ktorá prináša nový a lepší pohľad na riešenie ekologických, sociálnych a ekonomických problémov, ktoré tvoria otvorené rany našej spoločnosti.

 

Uverejnené: Bratislavský kuriér / 17.február 2016